Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos išaiškinimas dėl invazinių procedūrų atlikimo

2016 m. birželio 1 d. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos grupei grožio ir sveikatinimo įstaigų atsiuntė raštą (rašto originalas) apie galimai netesėtai vykdomą veiklą, teikiant A tipo paslaugas savo įstaigose. Keista, kad, nekreipdama dėmesio į sudėtingą ir dvilypę situaciją, kuri nėra apibrėžta teisiškai, minėta tarnyba sukelia dar didesnę sumaištį ir grasinasi baudomis dėl nelegalios veiklos.

2016 m. birželio 3 d. Kosmetikų ir kosmetologų asociacija kreipėsi į LR Sveikatos apsaugos ministrą, į Sveikatos apsaugos viceministrę, į Sveikatos apsaugos ministerijos Netradicinės medicinos iniciatyvų koordinavimo skyrių, persiųsdama kreipimasį Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai, prašydama išaiškinimo. Buvo prašoma atsakymų i šiuos iškeltus klausimus:

"Ar manote, kad minėtos paslaugos turėtų būti priskirtos licencijuojamoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, o ne netradicinei medicinai (PAM specialistai)? Jei taip, kai kreipsimės dėl licencijos verstis asmens sveikatos priežiūros veikla, kokias paslaugas turėtumėme forminti, jei norime atlikti: permanentinį makiažą, mezoterapiją, masažą bei hialurono užpildų ir botulino toksino injekcijas? Ar tai turėtų būti: dermatovenerologija, bendrosios praktikos slauga ir fizinė medicina ir reabilitacija? Kokį išsilavinimą ir kompetencijas turintys specialistai galėtų tokias paslaugas atlikti?"

Atsakymas buvo gautas 2016 m. liepos 1 d. iš Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (rašto originalas). Abibendrinant, esminis atsakymas būtų toks:

"Nors Lietuvos medicinos normoje MN 28:2011 ,,Bendrosios praktikos slaugytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė" nustatyta, jog injekcijų (į odą, poodį, raumenis, veną) atlikimas yra bendrosios praktikos slaugytojo kompetencija, tačiau bendrosios praktikos slaugytojas tokias injekcijas gali atlikti, tik paskyrus gydytojui.

Lietuvos sveikatinimo normos SN 1:1995 „Kosmetikė (kosmetikas) Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė“ 2.2 p. reglamentuoja, kad įgymtų ar įgytų išvaizdos trūkumų šalinimas yra asmens sveikatos priežiūros rūšis ir tokias veiklas gali atlikti tik gydytojai-specialistai. Šios normos 6.2 p. reglamentuoja kosmetiko kompetenciją: kosmetikas turi žinoti <..> fizioterapines priemones ir kaip jas praktiškai taikyti, įvairaus amžiaus žmonių specifinių kūno dalių (kelių, alkūnių, kaklo, akių ir pan.) odos priežiūrą; kaukių, losjonų, kremų, pavilgų ir kitų kosmetikos priemonių poveikį odai ir kaip juos praktiškai naudoti; natūralių ir dirbtinių saulės spindulių poveikį odai; mokėti <..> atlikti higieninį-medikamentinį ir gydomąjį-profilaktinį odos valymą naudojant vienkartinę adatą; atlikti sveikų nagų manikiūrą; atlikti sveikų kojų pirštų ir nagų pedikiūrą; įvairius veido, kaklo ir pečių juostos masažo būdus; įvairiais būdais pašalinti plaukus; naudoti vaistažoles kosmetikoje; naudoti vietinės ir užsienio gamybos kosmetikos priemones; naudoti dekoratyvinės kosmetikos priemones; pasigaminti ir naudoti dezinfekcinius tirpalus pagal HN 39[A.2] reikalavimus; pradurti ausis; prižiūrėti įvairią odą įvairiu metų laiku; valyti odą; <..>, t.y. Lietuvos sveikatinimo norma SN 1:1995 „Kosmetikė (kosmetikas) Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė“ kosmetikui nesuteikia teisės atlikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas (atlikti injekcijas į odą, poodį, raumenis, implantuoti medicinos prietaisus (pavyzdžiui, Hialurono rūgšties užpildus).

<...>

Akreditavimo tarnyba Jus informuoja, kad neturint medicinos praktikos licencijos, nedirbant įstaigoje, turinčioje Akreditavimo tarnybos išduotą Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją, suteikiančią teisę teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, negalima teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugų: skirti medikamentų vietiškai ir injekcijomis (tame tarpe - botulino), diagnozuoti ir gydyti permanentinio antakių, vokų makiažo atlikimo komplikacijų, tame tarpe - akių ir odos sudirginimo, alerginių reakcijų ir kt., taikyti elektrokoaguliacijos, lazerioterapijos, mezoterapijos odos gydymo ir koregavimo metodų (tame tarpe - į odą švirkšti hialurono rūgšties preparatų ar kitų injekuojamų implantų), susijusių su grožio paslaugų teikimu, <...>."