Šių dienų kosmetologijos aktualijos ir KKAL pozicija

Mielos kolegės,

 

Skaitant Jūsų komentarus, susidaro įspūdis, kad daugelis Jūsų nesupranta, kam šiuo metu įstatymai leidžia atlikti mezoterapiją ir kokia asociacijos pozicija šiuo klausimu.

 

O FAKTAI yra tokie:

 

Niekada nebuvo jokio ĮSTATYMO, leidžiančio kosmetologams (nesvarbu, baigusiems kolegijas, ar profesines mokyklas) atlikti mezoterapijos procedūras (nesvarbu kokiais būdais – voleliu, mezopenu ar įvairiomis adatinėmis technikomis).

 

Asociacija VISADA informavo ir informuos apie galiojančius teisės aktus, tam kad Jus apsaugotų nuo galimų teisminių žalos išieškojimų.

 

Daugelį metų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) savo išaiškinimuose teigė: mezoterapiją gali atlikti gydytojai arba slaugytojai, su gydytojo skyrimu asmens sveikato priežiūros įstaigose (t.y ne grožio salonuose, o SAM Akreditavimo tarnybos licenciją slaugytojo ir dermatovenerologo veiklai turinčiose klinikose). Tačiau situacija po “Gydytojo dermatovenerologo” medicinos normos papildymo 2016 m. rugsėjo 5 d. yra pasikeitusi. Dabar mezoterapiją gali atlikti išskirtinai gydytojai dermatovenerologai klinikose (tai įrašyta į vienintelę gydytojo dermatovenerolo medicinos normą). Slaugytojų situacija yra neaiški – tarsi jie, kaip ir anksčiau gali leisti injekcijas (įskaitant ir grožio), tačiau vėl – ne grožio salonuose, o asmens sveikatos licenciją turinčiose klinikose.
Patinka mums ar ne, niekas nepasikeitė ir šiemet, tačiau ištaisyta klaida, buvusi švietimo sistemoje, kai buvo rengiami mezoterapijos specialistai, kurie realiai negalės dirbti tol, kol nebus ĮSTATYMO, leidžiančio tai daryti.

 

KOSMETIKŲ IR KOSMETOLOGŲ ASOCIACIJOS POZICIJA:

 

1. Būtina vadovautis galiojančiais teisės aktais ir siekti naujų, pažangesnių teisiškai pagrįstų sprendimų, leisiančių susisteminti kas, kaip ir kur gali atlikti mezoterapijos procedūras. Tam būtinas ĮSTATYMAS, o ne eilinis Sveikatos apsaugos ar Švietimo ir mokslo ministrų ĮSAKYMAS, kuris dar labiau suveltų ir taip sudėtingą situaciją.

 

2. Kaip yra kitose šalyse? Europos Sąjungos šalyse, deja, sistemos taip pat nėra, nors asociacijai teko dalyvausi ES posėdyje Briuselyje, kur buvo svarstoma įvesti vienodus standartus kosmetologams visose šalyse. Tačiau geras projektas kažkodėl nebuvo baigtas. Net tokia pažangi šalis kaip Švedija tik dabar tvirtinasi “Advance skin care” procedūrų sąrašą ir reglamentavimą joms. Jų projekte numatyta, kad kosmetologai galės atlikti mezoterapiją tik adatiniu voleliu ir mezopenu. O kas ir kokias procedūras (juk kalba eina ne tik apie mezoteraiją) galės atlikti yra nustatoma ne pagal tai kur ir kiek mokomasi, o pagal rizikos klientui laipsnį.

 

3. Kodėl lietuviškuose parengtuose standartuose kolegijų rengiamų specialistų profesinės kompetencijos sutampa su profesinių mokyklų parengtų specialistų gebėjimais? Todėl, kad baziniai profesiniai gebėjimai yra tokie patys: atlikti veido ir kūno procedūras, veido valymus, masažus, depiliacijas, makiažus ir t.t. Ar taip turėtų būti? Ne, aukštojo mokslo kompetencijos neturėtų dubliuoti profesinių mokyklų rengiamų kompetencijų ir būtų pažangu rengti būtent “Advance skin care” specialistus (gal tiktų pavadinimas “Estetinės medicinos kosmetologas”?). Lietuvos kolegijos tikrai galėtų parengti tokią pažangią programą ir tapti pavyzdžiu kitoms Europos šalims. Į tokią programą galėtų eiti mokytis baigę profesinės mokyklos bazinę programą, ar persikvalifikuoti kitas sveikatos priežiūros srities specialybes (slaugą, kineziterapiją ir k.t) baigę asmenys. Turėtų būti specialios programos ir dermatovenerologams, kur jie turėtų mokytis injekcijų atlikimo technikų ir įgyti kitas estetinės medicinos kompetencijas.

 

4. Asociacija visada teisiniais būdais siekė ir sieks kosmetologų teisių ir pareigų įteisinimo. 2017 metų pasiekimas buvo asociacijos advokato parašytas prieštaravimas dėl “kosmetologo” normos atnaujinimo projekto. Primename, kad pagal jį – mezoterapijai voleliu atlikti būtų reikalingas kolegijinis išsilavinimas. Projektas sustabdytas.
Asociacija nuo 2009 metų moko Lietuvos kosmetologus kultūros. Jei ne asociacijos organizuojami konkursai, turbūt dar ir dabar būtų gaji tų laikų nuomonė: kiekvieno kosmetologo darbas yra unikalus ir jo negalima įvertinti. Tik konkursų dėka mokymo įstaigos sužinojo elementarių dalykų, pvz. kad būtina atlikti kliento anamnezę ir pildyti kortelę. Primename, kad tai galioja ne tik veido, bet ir kūno procedūroms.

 

5. Apie NAUJĄ ĮSTATYMĄ, įteisinčiančio naujas kosmetologo teises bei pareigas, įskaitant atsakomybę prieš galimą klientui padaryti žalą, apie kurią mes dažnai pamirštame, bei Europos patirtį, diskutuosime “Pelenės 2018” parodoje 2018 m. balandžio 6 d. Litexpo konferencijų salėje 1.1. Konferencija nemokama, be išankstinės registracijos. Laukiame Jūsų.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.